Kontaktuppgifter

Novago erbjuder rådgivning och vägledning i företagets alla skeden. Vi ger dig råd när du vill starta företag, utveckla verksamheten, internationalisera företaget eller finansiera det samt när du stöter på problem. Hos oss får du även hjälp när du ska köpa eller sälja ett företag eller när det blir aktuellt med en generationsväxling. Vi hjälper dig även med rekrytering och personalförvaltning. Vi erbjuder personlig, konfidentiell och kostnadsfri rådgivning och vägledning under företagets hela livslängd. Vi har kontor i Lojo och Raseborg, men åker gärna till våra företagskunder i Hangö, Ingå, Lojo, Raseborg och Sjundeå. Våra företagsrådgivare är erfarna och entusiastiska och har bra nätverk. Novago ingår i det rikstäckande finska  nätverket Nyföretagarcentralerna i Finland.

Kontaktuppgifter

Tom Gammals

VD

+358 50 911 1866 tom.gammals@novago.fi Lojo
Martina Sundqvist

Martina Sundqvist

Företagsrådgivning, nyföretagarrådgivning

+358 44 369 1866 martina.sundqvist@novago.fi Raseborg

Satu Österberg

Nyföretagarrådgivning, rekryteringstjänster

+358 44 759 9779 satu.osterberg@novago.fi Lojo

Terja Patama

Nyföretagarrådgivning

+358 40 047 1904 terja.patama@novago.fi Lojo

Jarkko Toivonen

Företagsrådgivning, Recoin-projekt

+358 50 306 6210 jarkko.toivonen@novago.fi Lojo

Susanna Broman

Susanna Broman

Företagsrådgivning, reNew Work-projekt

+358 44 768 7375 susanna.broman@novago.fi Raseborg

Tiina Lindholm

Rekryteringstjänster, reNew Work-projekt

+358 44 479 7009 tiina.lindholm@novago.fi Lojo

Esa Viitamo

Esa Viitamo

Pk- yrityksille suunnattu kehittämishanke (TUTKA)

+358 44 768 1045 esa.viitamo@novago.fi Lohja

Alexandra Stoor

Företagsrådgivning inom turismbranschen (Welcome)

+358 44 700 4199 alexandra.stoor@novago.fi  Raseborg
Taina Jukola

Taina Jukola

Matkailualan yritysneuvonta (Welcome)

+ 358 44 758 5691 taina.jukola@novago.fi Lohja
Annika Metsämäki

Annika Metsämäki

Yritysapu - Företagshjälp

+ 358 44 046 4481 annika.metsamaki@novago.fi Raseborg
Anne-Kirsi Eloranta

Anne-Kirsi Eloranta

Ekonomichef

+358 44 270 0560 anne-kirsi.eloranta@novago.fi Lojo
Minna-Mari Tiihonen

Minna-Mari Tiihonen

Kundtjänst, kommunikation

+358 44 374 0334 minna-mari.tiihonen@novago.fi Lojo

Kontakta oss

Novago Yrityskehitys Oy LOJO: Nummisvägen 12–14, 08100 Lojo RASEBORG: Raseborgsvägen 9, 10600 Ekenäs Boka tid till kontoren: 019 369 1865 info@novago.fi

3 + 13 =

Visste du att...

Nyföretagarcentralernas kvalitetskriterier kräver att över 90 procent av företagen som startat sin verksamhet genom nyföretagarcentralerna fortfarande ska vara verksamma efter två år och 80 procent efter fem år.